Práce jako na kostele


Warning: file_get_contents(http://www.linkedin.com/countserv/count/share?url=http://blahovcova.cz/book/prace-jako-na-kostele/&format=json): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /data/web/virtuals/199216/virtual/www/domains/blahovcova.cz/wp-content/plugins/tk-social-share/tk-social-counter.php on line 145

Knihu Práce jako na kostele jsem ve spolupráci s občanským sdružením Pomozme si sami udělala jako svou diplomovou práci na Fakultě umění a designu v Ústí nad Labem. Občanské sdružení, jehož jsem členkou, se stará o podporu místního života v malých obcích na Konstantinolázeňsku v Západních Čechách.
 Původně jsem chtěla vytvořit katalog chátrajících sakrálních památek v kraji, čekajících na záchranu. Téma záchrany lokálních kostelíků svépomocí jsem však v průběhu práce shledala tak zajímavým, že se katalog proměnil v objemnou knihu.

Pracovala jsem s dodaným bohatým obrazovým materiálem od nadšenců amatérů 
z kraje a také jsem sama asi polovinu lokalit navštívila a nafotila.

Mým cílem bylo vzdát hold všem, kteří se podílejí na záchraně památek a jako vedlejší produkt tak vytvářejí nové autentické svátky a tradice v kraji, který o své tradice přišel.

V knize pracuji s metaforami a podobenstvími (odkrytá vazba na hřbetě knihy, skládanka kostelíka na zadní straně přebalu, titul knihy natištěný na náplasti), využívám typografii vycházející z tématu (písmo vyškrábané do omítky nebo sestavené z kousků sakrálních předmětů poházených po loupeži po kostele, či výběr dvou fontů, jednoho s českou a druhého s německou inspirací).

Koncept, typografie, ilustrace: Štěpánka Bláhovcová
(2009)

Kniha byla oceněna hlavní cenou v kategorii knižní layout na soutěži European Design Awards 2010 a hlavní cenou v kategorii knižní layout amerického časopisu HOW – HOW International Design Awards 2011.

www.artmap.cz
www.mistnikultura.cz
mostecky.denik.cz
www.europeandesign.org