Ahoj Socho

Pestrá kniha plná fotografií a kreseb je založena na objevování, poučení i spolupráci dětí a rodičů. Čtenáři se v ní setkají s různými podobami sochy a pomníku od kamenných a bronzových figur po díla, která umělci tvoří vlastním tělem, ze sněhu nebo z trávy. Vedle současných tvůrců, z nichž dokonce Kateřina Šedá, Kurt Gebauer, Krištof Kintera a Denisa Václavová v knížce osobně vyprávějí příběh jednoho ze svých projektů, zde najdeme i pomníky sv. Václava a mistra Jana Husa nebo sochy z Karlova mostu. Tvůrčí úkoly přivedou pražské i mimopražské čtenáře ke zkoumání vlastního okolí. Kniha je primárně určena rodinám s dětmi od 6 let, ale může zaujmout i pedagogy nebo vedoucí dětských zájmových skupin.

Vydavatel: Galerie hlavního města Prahy, 2018
Text: Michaela Matysová, Lucie Štůlová Vobořilová
Ilustrace: Štěpánka Bláhovcová
Grafické zpracování a výtvarný koncept: Papelote
Počet stran: 208, brožovaná
(2018)

www.ghmp.cz
www.artalk.cz
www.praha.eu

shop.papelote.cz

Místa v srdci

Knihou Místa v srdci / Herzensorte jsem navázala na sudetoněmecké téma. Opět se sdružením Pomozme si sami. Tentokrát jsme vytvořili pomocný učební materiál pro děti druhého stupně ZŠ nebo prvního stupně víceletého gymnázia.

Dvoujazyčná česko-německá kniha je koncipována jako blok, do něhož si můžete psát poznámky. Symbolicky používám červenou a modrou barvu – vše české je v knize modře, vše německé červeně.

Koncept, typografie, ilustrace: Štěpánka Bláhovcová
(2014)

Místa v srdci/Herzensorte byla nominována na Nejkrásnější knihu roku 2014 v kategorii učebnice, na European Design Awards 
v roce 2015 získala stříbrnou medaili v kategorii knižní layout a speciální uznání na German Design Award 2017

www.german-design-award.com
 www.europeandesign.org
www.regionplzen.cz
www.mascz.cz

Čubka

Povídku Roalda Dahla jsem zpracovala jako svou bakalářskou práci na Fakultě užitého umění a designu v Ústí nad Labem. Inspirací pro vzhled knihy je samotná povídka, v níž bláznivý vědec vynalezne parfém se silnými feromony. Blok má proto naskrz proražený otvor chránící malý flakonek se vzorkem parfému označeným jako inkriminovaný feromonový vynález z povídky.

Ke knize vznikla minikampaň „Čtení je sexy“.

Koncept: Štěpánka Bláhovcová, Anna Citterbardová
Ilustrace: Štěpánka Bláhovcová
Layout a sazba: Anna Citterbardová
(2009)

Kniha se zalíbila překladateli povídky Jaroslavu Kořánovi, který umožnil její vydání 
a následně byla na European Design Awards 2010 oceněna stříbrem za ilustrace. 

www.europeandesign.org
 www.novinky.cz
mostecky.denik.cz

Plzeňské písně

CD a sborník

 

Lidová muzika z Chrástu (ChrLis), soubor lidových písní z Plzeňska, mne oslovil, zda bych pro ně zpracovala nové dvojalbum s úpravami lidových písní z Plzně a okolí, jehož součástí bude i populárně naučný sborník. Ideovým zadáním byl citát Thomase Morea: „Tradice není uchovávání popela, ale předávání plamene.“ Tento citát vystihuje přístup souboru ChrLis k folklórní hudbě a zároveň je jejich mottem.

Jako celkovou formu jsem zvolila krabici, čímž jsem chtěla odkázat k rodinné truhle, která bývala základním (a někdy jediným stálým) kusem nábytku venkovských rodin. Krabice obsahovala knihu inspirovanou urbanismem města Plzeň, tři CD a mapu kraje.
 Použité písmo i styl ilustrací vychází z výše zmíněného citátu.

Koncept a ilustrace: Štěpánka Bláhovcová
Layout a sazba: Helena Kopecká
(2016)

chrlis.cz/nahravky

Moving Station

Vizuální styl kulturního centra (2000–2005)

 

Vizuální styl prvních pěti let kulturního centra Moving Station, zřízeného v budově nefungujícího nádraží. Je to má úplně první komplexnější práce, která vznikala postupně a živelně z potřeby dodat vizuální výraz projektu a propagovat aktivity, které jsme v budově provozovali s občanským sdružením. Postupně a nekoordinovaně tak vzniklo logo prostoru a souvisejících aktivit, propagační materiály a kniha.

Kniha Moving Station aneb 5 let alternativy na nádraží Plzeň Jižní předměstí shrnuje pět let působení občanského sdružení Johan 
v prostorách bývalého nádraží. Ve dvou do sebe zapadajích sešitech s plakátem nízkorozpočtově pracuji s vrstvami a křehkostí.

Koncept, typografie, ilustrace: Štěpánka Bláhovcová (2005)

 www.movingstation.cz
 www.johancentrum.cz

Práce jako na kostele

Knihu Práce jako na kostele jsem ve spolupráci s občanským sdružením Pomozme si sami udělala jako svou diplomovou práci na Fakultě umění a designu v Ústí nad Labem. Občanské sdružení, jehož jsem členkou, se stará o podporu místního života v malých obcích na Konstantinolázeňsku v Západních Čechách.
 Původně jsem chtěla vytvořit katalog chátrajících sakrálních památek v kraji, čekajících na záchranu. Téma záchrany lokálních kostelíků svépomocí jsem však v průběhu práce shledala tak zajímavým, že se katalog proměnil v objemnou knihu.

Pracovala jsem s dodaným bohatým obrazovým materiálem od nadšenců amatérů 
z kraje a také jsem sama asi polovinu lokalit navštívila a nafotila.

Mým cílem bylo vzdát hold všem, kteří se podílejí na záchraně památek a jako vedlejší produkt tak vytvářejí nové autentické svátky a tradice v kraji, který o své tradice přišel.

V knize pracuji s metaforami a podobenstvími (odkrytá vazba na hřbetě knihy, skládanka kostelíka na zadní straně přebalu, titul knihy natištěný na náplasti), využívám typografii vycházející z tématu (písmo vyškrábané do omítky nebo sestavené z kousků sakrálních předmětů poházených po loupeži po kostele, či výběr dvou fontů, jednoho s českou a druhého s německou inspirací).

Koncept, typografie, ilustrace: Štěpánka Bláhovcová
(2009)

Kniha byla oceněna hlavní cenou v kategorii knižní layout na soutěži European Design Awards 2010 a hlavní cenou v kategorii knižní layout amerického časopisu HOW – HOW International Design Awards 2011.

www.artmap.cz
www.mistnikultura.cz
mostecky.denik.cz
www.europeandesign.org