Čiperka

Ilustrace

 

Pravidelně spolupracuji s časopisem Čiperka. Je to pro mě zábava, ale i velká škola. Stále se učím zobrazit různé zapeklité úkoly a úlohy tak, aby je děti pochopily a vyřešily. Protože toto dětské periodikum vydává a distribuuje řetězec COOP, je volně dostupné v příslušných prodejnách.

www.coopclub.cz

Aperio

koncept vizuálního stylu, ilustrace

 

„Pro děti jsou tu rodiče, pro rodiče Aperio.“

Aperio je organizace, která poskytuje pestrou podporu rodičům, a to v rozličných životních situacích.

Když mě oslovili ke spolupráci na vizuálním stylu, hned mne napadlo, že by bylo hezké založit ho na ilustrovaných situacích ze života. Nepřibarvených, nepřislazených, okořeněných špetkou peprného humoru. Jako dcera z nerozvedeného manželství, ex-svobodná máma a aktuálně jako máma, bonusová máma a partnerka v patchworkové rodině jsem už leccos zažila, viděla a slyšela (a mnoho mě toho ještě čeká). Ilustrace, kde si z často smutných nebo složitých věcí dělám legraci, jsou tedy víceméně ze života, ve většině případů z mého. Oslovila jsem své přátele ze studia Toman design a ti na základě nálady mých kresbiček vytvořili skvělou vizuální identitu, v níž jsou tyto použity jako základ.

Pro Aperio tak průběžně vytvářím dílčí věci jako dárky, komiksy pro zustavamerodici.cz nebo ilustrace do brožury Průvodce zákony pro rodiče.

Spolupráce: Toman Design
(2017)

aperio.cz
zustavamerodici.cz
www.toman-design.com

V zahrádce

Dětská skupina typu lesní školičky na kraji Plzně sídlí v malebné zahrádce nedaleko řeky a podle toho dostala své jméno. Děti tady s kamarády Ivetou a Milanem a dalšími parťáky poznávají přírodu a skrze ní a v ní i sebe.

Pro hravou a odvážnou školku vznikl hravý vizuál a kolega Tomáš z mých obrázků vytvořil školce i vlastní písma „Zahrádka“ a „Zahrádečka“.

Koncept: Štěpánka Bláhovcová
Typografie: Tomáš Macek

(2018)

www.vzahradce.cz

Ahoj Socho

Pestrá kniha plná fotografií a kreseb je založena na objevování, poučení i spolupráci dětí a rodičů. Čtenáři se v ní setkají s různými podobami sochy a pomníku od kamenných a bronzových figur po díla, která umělci tvoří vlastním tělem, ze sněhu nebo z trávy. Vedle současných tvůrců, z nichž dokonce Kateřina Šedá, Kurt Gebauer, Krištof Kintera a Denisa Václavová v knížce osobně vyprávějí příběh jednoho ze svých projektů, zde najdeme i pomníky sv. Václava a mistra Jana Husa nebo sochy z Karlova mostu. Tvůrčí úkoly přivedou pražské i mimopražské čtenáře ke zkoumání vlastního okolí. Kniha je primárně určena rodinám s dětmi od 6 let, ale může zaujmout i pedagogy nebo vedoucí dětských zájmových skupin.

Vydavatel: Galerie hlavního města Prahy, 2018
Text: Michaela Matysová, Lucie Štůlová Vobořilová
Ilustrace: Štěpánka Bláhovcová
Grafické zpracování a výtvarný koncept: Papelote
Počet stran: 208, brožovaná
(2018)

www.ghmp.cz
www.artalk.cz
www.praha.eu

shop.papelote.cz

Místa v srdci

Knihou Místa v srdci / Herzensorte jsem navázala na sudetoněmecké téma. Opět se sdružením Pomozme si sami. Tentokrát jsme vytvořili pomocný učební materiál pro děti druhého stupně ZŠ nebo prvního stupně víceletého gymnázia.

Dvoujazyčná česko-německá kniha je koncipována jako blok, do něhož si můžete psát poznámky. Symbolicky používám červenou a modrou barvu – vše české je v knize modře, vše německé červeně.

Koncept, typografie, ilustrace: Štěpánka Bláhovcová
(2014)

Místa v srdci/Herzensorte byla nominována na Nejkrásnější knihu roku 2014 v kategorii učebnice, na European Design Awards 
v roce 2015 získala stříbrnou medaili v kategorii knižní layout a speciální uznání na German Design Award 2017

www.german-design-award.com
 www.europeandesign.org
www.regionplzen.cz
www.mascz.cz

Ukolébavky

Byla jsem oslovena Společností Pavla Jurkoviče, zda bych pro ni zpracovala album ukolébavek jejich milovaného učitele. Tento počin má být poctou jeho odkazu jak na poli hudebním, tak na poli lidském.

Koncept a ilustrace: Štěpánka Bláhovcová
Layout a sazba: Helena Kopecká
(2018)

Inspirace k ilustracím pro ukolébavky, prosvíceným vystřihovánkám, přišla ze tří směrů: Z vizuality „Zpívánek“, televizního pořadu, který Pavel Jurkovič přivedl na svět, tradičních vzorů Slovácka, kde se Jurkovič narodil a vyrostl, a z pocitu, který máme, když se noříme do snu a zažívaná realita se mísí s přicházejícím sněním.

Youtube: Pavel Jurkovič – Ukolébavky, Jak vznikají ilustrace Štěpánky Bláhovcové
vltava.rozhlas.cz
supraphonline.cz
spotify.com

papelote

Práce v grafickém studiu papelote (2014–2017)

 

Studio papelote je mladším sourozencem stejnojmenného papírnictví a soustředí se na výrobky z papíru šité na míru klientům. Tři roky jsem byla součástí malého týmu studia.

 www.papelote.cz

Čtyři ukázky realizací, na kterých jsem spolupracovala: