Knihovna Václava Havla – Devadesátá

Vizuální styl pro vzdělávací sérii videolekcí

 

„Devadesátá“ je vzdělávací série. Vznikla v Knihovně Václava Havla, která ji uvádí s podtitulem: „Václav Havel, Karel Gott nebo Michal David? Aneb jak (a proč) učit o 90. letech?“ Autoři povedeného cyklu, cílící na žáky středních škol, jim představují tuto historickou dekádu v její pestrosti a komplexnosti, opírají se o vzpomínky a názory odborníků a současně vyzývají k zamyšlení nad odkazem devadesátých let směrem k dnešku.

Pro potřeby grafiky jsem si z devadesátých let vypůjčila vizualitu Teletextu (budiž mu obrazovka lehká) a v jejím duchu vytvořila řadu ilustrací a autorské písmo TELETEXT. Pro cílovou skupinu, studenty středních škol, jsem vše převlékla z RGB módu a do divočejšího hávu s barevným přechodem.

K desetidílné sérii videí jsem upravila také řadu deseti černobílých pracovních listů určených k tisku přímo ve školách.

Koncept: Barbora Grečnerová
Scénář: Jakub Čermák, Barbora Grečnerová
Video, animace: Jakub Čermák
Vizuální styl a ilustrace: Štěpánka Bláhovcová
(2025)

https://edu.vaclavhavel.cz
www.vaclavhavel.cz

Památník Tomáše Bati

Pracovní listy

 

Pro edukační programy v jedné z nejkrásnějších funkcionalistických budov na světě jsem ilustrovala a graficky upravila pracovní listy pro děti z 1. stupně základních škol. Široký černobílý sešit formátu A4, jímž děti provází Tomáš Baťa a František Lýdie Gahura, jeho architekt, obsahuje komix o vzniku a osudových chvílích Památníku a různé zábavné a tvůrčí úkoly pro práci přímo v jeho prostoru.

Koncepce, texty: Lenka Sedláčková, Lucie Šmardová
Ilustrace, grafické řešení: Štěpánka Bláhovcová
(2024)

Edukační program pro děti v Památníku T. Bati (Youtube)

Manifest krajinářské architektury

Soubor ilustrací k zatím nevydané knize. Kromě Manifestu v ní najdete i práce autorů knihy.

 

„Krajina je bytost, která formuje člověka. Matka, otec, krajina. Krajina je vypravěč příběhů, předává jej lidem z generace na generaci. Příběh krajiny je pramenem naší životní moudrosti. Krajina lidem nedovolí zapomenout na vlastní historii, v dobrém i zlém. Mění své nálady. Ovlivňuje jimi člověka. Krajina probouzí emoce.  Je bytostí s vlastnostmi. Je nostalgická, dramatická, klidná, vzdorovitá, harmonická, jemná, drsná, spící, energická. Matka, otec, krajina, domov.“
(z Manifestu) 

Text: Jakub Chvojka, Tomáš Jiránek, Markéta a Petr Veličkovi, Susanne Spurná
Ilustrace: Štěpánka Bláhovcová

(2024)

 

Cheiron

Ilustrace pro benefiční diář

 

Cheiron je táborská organizace, která se zaměřuje na mladé lidi, kteří se nacházejí v obtížné životní situaci a sami ji neumí řešit. Svým klientům nabízí bezpečný prostor pro setkávání, povídání, realizaci vlastních nápadů a podporu při řešení obtížných situací doma, ve škole, v práci, ve vztazích a jinde.

Při příležitosti 25 let své existence oslovila několik spřízněných umělců a umělkyň, aby pro ni vytvořili titulku do benefičního diáře.

Kresby, malby a koláže darovali také Josef Bolf, Petr Dimitrov, Jiří Gruber, Martina Hamouzová, Markéta Hlinovská, Market Horak, Martin Kubíček, Martina Kupsová, Milica Kutun, Václav Magid, David Mišák, Anna Sejková, Ludmila Smejkalová, Petra Tůmová, Mi Vejnarová a Aleš Výmola.

Diáře vyrobil Kalendiar, výrobce upcyklovaných diářů.

 

Idea: Cheiron T, o.p.s
Ilustrace: Štěpánka Bláhovcová (a další)
Výroba: Kalendiar
(2022)

www.kalendiar.cz
https://taborsky.denik.cz/

 

12. ročník festivalu Animánie

Ilustrace pro festival

 

Plzeňský svátek animovaného filmu – Mezinárodní Festival Animánie. Je to největší a nejstarší soutěžní přehlídkou audiovizuální tvorby dětí a mládeže do 26 let. Každý rok se festival nese v jiném duchu, a podle toho je ke spolupráci na vizuálním stylu festivalu přizván jiný výtvarník. V roce 2019 byl tématem „Sen“ a byla pro mě radost udělat ilustrace inspirované mými sny. Do jemného vizuálu je zasadili hoši ze studia Bušek+Dinstbier.

Festival pořádá spolek Animánie, který se zabývá filmovou a audiovizuální výchovou.

Ilustrace: Štěpánka Bláhovcová
Koncept: Studio Bušek+Dinstbier

(2019)

www.festival-animanie.cz
www.busek-dienstbier.cz

Diastáza

Ilustrace pro knihu

 

Milá kolegyně Darina Fiala mě oslovila, zda bych vytvořila sérii ilustrací pro knihu zkušené lektorky Anny Novákové. Anička na základě vlastní zkušenosti s diastázou již léta provází ženy na jejich cestě k uzdravení těla i duše. Je to milý člověk na správném místě. Darina pojala úpravu knihy velmi citlivě a dala jí krásný jemný ráz, který jsem pak už jen doplnila o ilustrace. Ty byly dvojího typu: náladovky pro podporu všech, kterým diastáza leží v žaludku, tedy v břiše a názorné ilustrace, které ukazují jak cvičit.

Při práci jsem se tentokrát dozvěděla hodně cenných informací pro svoje zdraví a ano, jsem další z řady žen, které už mohou jen říct „Kdybych tak vaší knihu četla před deseti lety“.

Grafický design, úprava a sazba: Darina Fiala
Ilustrace: Štěpánka Bláhovcová
(2021)

www.darinafiala.cz
https://coreyoga.cz/kniha-diastaza/

Aperio

koncept vizuálního stylu, ilustrace

 

„Pro děti jsou tu rodiče, pro rodiče Aperio.“

Aperio je organizace, která poskytuje pestrou podporu rodičům, a to v rozličných životních situacích.

Když mě oslovili ke spolupráci na vizuálním stylu, hned mne napadlo, že by bylo hezké založit ho na ilustrovaných situacích ze života. Nepřibarvených, nepřislazených, okořeněných špetkou peprného humoru. Jako dcera z nerozvedeného manželství, ex-svobodná máma a aktuálně jako máma, bonusová máma a partnerka v patchworkové rodině jsem už leccos zažila, viděla a slyšela (a mnoho mě toho ještě čeká). Ilustrace, kde si z často smutných nebo složitých věcí dělám legraci, jsou tedy víceméně ze života, ve většině případů z mého. Oslovila jsem své přátele ze studia Toman design a ti na základě nálady mých kresbiček vytvořili skvělou vizuální identitu, v níž jsou tyto použity jako základ.

Pro Aperio tak průběžně vytvářím dílčí věci jako dárky, komiksy pro zustavamerodici.cz nebo ilustrace do brožury Průvodce zákony pro rodiče.

Spolupráce: Toman Design
(2017)

aperio.cz
zustavamerodici.cz
www.toman-design.com

V zahrádce

Dětská skupina typu lesní školičky na kraji Plzně sídlí v malebné zahrádce nedaleko řeky a podle toho dostala své jméno. Děti tady s kamarády Ivetou a Milanem a dalšími parťáky poznávají přírodu a skrze ní a v ní i sebe.

Pro hravou a odvážnou školku vznikl hravý vizuál a kolega Tomáš z mých obrázků vytvořil školce i vlastní písma „Zahrádka“ a „Zahrádečka“.

Koncept: Štěpánka Bláhovcová
Typografie: Tomáš Macek

(2018)

www.vzahradce.cz

Ahoj Socho

Pestrá kniha plná fotografií a kreseb je založena na objevování, poučení i spolupráci dětí a rodičů. Čtenáři se v ní setkají s různými podobami sochy a pomníku od kamenných a bronzových figur po díla, která umělci tvoří vlastním tělem, ze sněhu nebo z trávy. Vedle současných tvůrců, z nichž dokonce Kateřina Šedá, Kurt Gebauer, Krištof Kintera a Denisa Václavová v knížce osobně vyprávějí příběh jednoho ze svých projektů, zde najdeme i pomníky sv. Václava a mistra Jana Husa nebo sochy z Karlova mostu. Tvůrčí úkoly přivedou pražské i mimopražské čtenáře ke zkoumání vlastního okolí. Kniha je primárně určena rodinám s dětmi od 6 let, ale může zaujmout i pedagogy nebo vedoucí dětských zájmových skupin.

Vydavatel: Galerie hlavního města Prahy, 2018
Text: Michaela Matysová, Lucie Štůlová Vobořilová
Ilustrace: Štěpánka Bláhovcová
Grafické zpracování a výtvarný koncept: Papelote
Počet stran: 208, brožovaná
(2018)

www.ghmp.cz
shop.papelote.cz